Ażurowe pisanki strusie, gęsie, kacze

Jeśli znudziły ci się klasyczne pisanki a masz dużo wolnego czasu zrób pisanki ażurowe. Co się kryje pod tym pojęciem? Prawdziwe arcydzieła. Jak wyczarować takie zdobne jajka? Co prawda nie jest to bardzo łatwe zadanie. Samodzielne wykonywanie pisanek o wycinanym w wydmuszce wzorze, wymaga poświęcenia nieco czasu i energii temuż zajęciu. Na pewno nie trzeba się zniechęcać. Wskazówki jak to zrobić oraz zdjęcia gotowych okazałych jaj ażurowych znaleźć można na prywatnych blogach. Jest to, więc dowód, że da się je przygotować w domowych warunkach.

Wyglądem przypominają jajka wykonane na szydełku, stąd też można je pomylić oglądając zdjęcia gotowych prac. W celu stworzenia ażurowego jajka, które przyozdobi wielkanocny stół najlepiej użyć wydmuszek z jaj gęsich, kaczych lub strusich. Te ostatnie będą robić niesamowite wrażenie ze względu na rozmiar. Robi się je wieloma metodami nadając wycinanemu motywowi wygląd naturalnego haftu. Jajko ażurowe krok po kroku, to wykonanie nieco misterne, ale za to efekt piorunujący. Potrzeba do tego wydmuszki. Najlepiej zrobić ją z jaj których skorupki są dosyć twarde i wytrzymałe. Jaja kurze nie są pod tym względem najlepsze. Dlatego używa się wydmuszek gęsich, kaczych oraz strusich.

Poza materiałem z którego powstanie ażurowa pisanka, potrzebne są narzędzia. Już sama mini wiertarka wystarczy oraz frezy diamentowe. Dzięki takiemu sprzętowi z łatwością uda się wycinać nawet najbardziej skomplikowane wzory. Jeśli wszystko co potrzebne do tego rękodzieła już mamy, czas rozrysować motyw na wydmuszce. W tym wypadku można posiłkować się gotowymi rysunkami lub zdać na własną inwencję. Rysujemy przy użyciu ołówka.

Czasami poleca się flamaster, ale ten jest bardzo ciężko zmyć po obróbce wydmuszki a jeśli na końcu ma być pokryta białą farbą będzie przebijał. Na początek można poćwiczyć z wydmuszkami jaj kurzych ponieważ wiercenie i wycinanie otworów wymaga dużego skupienia. Jeśli poczujemy, że ręcznie wykonane ażurowe pisanki to jest to w co mamy ochotę się zabawić, można spróbować w twardszych wydmuszkach gęsich czy kaczych.

Nawet zaawansowanym osobom zajmuje to trochę czasu, więc nie należy się spieszyć w razie potrzeby można użyć mini wiertarki i nożyczek. Ważne jest również usunięcie błonki ze środka jajka, w tym celu najlepiej zanurzyć je w całości w wybielaczu.