Jajka z papieru: origami modułowe, quilling, decoupage

Naturalne pisanki z jaj gotowanych zdobione od dziesiątków lat w polskich domach, mają rozmaitą postać. Kraszanki, wyklejanki, malowanki i jaja barwione naturalnymi sposobami. Poza klasycznymi zdobnymi jajami, jakie znajdą się w koszyku i powędrują do święcenia, wykonuje się dekoracyjne jajka ze styropianu z brokatem, cekinami, zdobione tasiemką lub nićmi. Przyozdabiamy jaja plastikowe, jakie kupić można w marketach i przybrać w dowolny sposób.

Ale jajka z papieru? Czy to możliwe? Pewnie trudne? Czasochłonne i mało solidne! Jeśli tak uważasz, to czas zmierzyć się z nietypowymi metodami na dekorowanie jaj wielkanocnych i ich przygotowywanie z użyciem zwykłego papieru. Mogą to być proste wycinanki jakie zawieszone na gałązkach wierzby karłowatej, ozdobią je w sposób prosty, ale bardzo elegancki. Jeśli natomiast marzą się nam kolorowe jajka przestrzenne z papieru to najlepiej wykorzystać do tego celu origami modułowe. W taki sposób udaje się wyczarować co tylko się nam zamarzy.

Również koszyczek na wielkanocne jajeczka da się utworzyć przy pomocy kreatywnej sztuki orgiami. Do pracy należy przygotować sobie pojedyncze moduły z papieru, utworzone z małych wyciętych prostokącików. Najlepiej użyć cienkich kartek A4 w dowolnym kolorze. Przeglądając strony internetowe, można natrafić na jajka wykończone przy użyciu zwiniętych elementów papierowych. To z kolei metoda dekoracji nosząca nazwę quilling. Jest to prosty przykład na to ile możliwości daje papier.

Jajko wykonane tym sposobem, ma fajną postać, gdyż motyw sprawia wrażenie przestrzennego. Wąskie paski papieru w dobranych kolorach, zwija się w spiralę, a następnie formuje zagniatając w odpowiedni sposób ich krawędzie. Pojedyncze elementy dowolnie zwinięte i przyklejone, utworzą wzór na powierzchni plastikowego lub styropianowego jajka.

Ponadto gotowe jajo lub wydmuszkę udekorujemy, chyba wszystkim dobrze znanym już sposobem decoupage’u. Nie jest to w żadnym razie trudny sposób własnoręcznego zdobienia jaj wielkanocnych, trzeba mieć tylko odpowiednie materiały. Natomiast wzory jakie pojawią się na pisankach wycinamy z papierowych serwetek, gazet, nalepek a można użyć również zwykłych znaczków pocztowych odklejonych z kartek lub kopert. Papierowe elementy naklejamy na drewniane jajka lub wydmuszki tak by nie powstały zmarszczenia a następnie całość należy pokryć specjalnym lakierem i pozostawić do wyschnięcia.