Jak zrobić jajko na balonie z nici

Ciekawe pisanki to sposób na pozbycie się rutyny. Co roku, większość z nas z braku czasu albo, z braku pomysłów, dekoruje koszyczki wielkanocne i okna swoich domów w taki sam sposób. Robimy tak z przyzwyczajenia. Warto jednak zapoznać się z różnymi metodami, nieraz bardzo prostymi, na to jak stworzyć czarujące pisanki. Wiele sposobów, nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu ani nietypowych zdolności manualnych.

Dzisiaj wykorzystuje się to co akurat jest w domu pod ręką, a materiałów do zdobienia znajdzie się wiele. Mogą to być wstążki z bukietów, otrzymywanych przy różnych okazjach, skrawki nici, muliny lub cieniowany kordonek. Sreberka, złotka, cekiny lub koraliki odcięte od starej bluzki. Takich drobiazgów można wymienić jeszcze wiele. Osoby pasjonujące się przygotowywaniem dekoracji na różne okazje widzą elementy zdobnicze wokół siebie i umieją je wykorzystywać. Toteż zabawa we własnoręczne przygotowywanie ozdób wielkanocnych nie musi wymagać ani dużych nakładów pieniężnych, ani poświęcania sporych ilości czasu.

Prostą a jednocześnie dekoracyjną ozdobą na Wielkanoc jest jajko przygotowane z użyciem nici i zwykłego balonika. Nici można dobrać dowolne. Najlepszy będzie kordonek, jeśli mamy pod ręką cieniowany, bo da ciekawy efekt. Równie dobrze może to być mulina albo cienka włóczka. Balon należy nadmuchać do potrzebnej wielkości. Powinien mieć kształt jajka. Następnie obtaczamy go nićmi w dowolny sposób. Te muszą dosyć dobrze przylegać, ale nie można też ich zbyt mocno zaciskać by balon nie pękł.

Motyw nie powinien być bardzo gęsty, ponieważ na końcu będzie trzeba wyjąć balon, więc potrzebny będzie wygodny otwór pomiędzy nałożonymi na siebie warstwami nici. Całość smaruje się klejem rozcieńczonym z wodą, tak by nie był ani zbyt gęsty, ani zbyt rzadki. Równie dobrze można użyć wody z rozpuszczonym cukrem lub tradycyjnego krochmalu. Jajko należy powiesić i pozostawić do wyschnięcia, a kiedy stwardnieje usunąć delikatnie balon i gotowe.

Ciekawym sposobem nieco szybszym i wymagającym więcej sprytu jest nałożenie na balon nici wcześniej namoczonych w kleju lub krochmalu. Jeśli całość jest dobrze utwardzona można wykonać jajka z brokatem nakładając go delikatnie na nici z których wykonana została pisanka na balonie. Prawda, że łatwy i przyjemny sposób na samodzielne wykonanie dekoracji wielkanocnej ?