Pisanki rękodzieło z makaronu

Makaron jak wiemy bardzo dobrze sprawdza się w wykonywaniu ozdób bożonarodzeniowych. Jego rozmaite kształty dają wiele możliwości. Stąd powstają anioły makaronowe, bombki i wiele innych ozdób a wśród nich także te na Wielkanoc. W sklepach spożywczych z dużą ilością rozmaitych kształtów makaronowych wybierzemy te, które najbardziej nam odpowiadają i jednocześnie świetnie nadają się do ręcznego tworzenia zdobnych pisanek.

Sposób jest bardzo prosty: potrzebujemy do tego formy jajka przygotowanej ze styropianu lub wydmuszki. Styropianowe jajka są do nabycia w wielu różnych sklepach w tym także w pasmanterii. Wydmuszkę natomiast zrobimy sami w domu z dowolnego jajka: kurzego lub twardszego gęsiego. Następnie przystępujemy do oklejania używając drobnego makaronu. Mogą to być gwiazdki, zębate kółka, literki, muszelki, które wcześniej najlepiej pomalować złotą lub srebrną farbą. Do przytwierdzania ich do jajka najlepiej użyć mocnego kleju, tak by elementy nie odpadały kiedy weźmiemy jajko do ręki po wyschnięciu.

Przyklejany kolorowy makaron, układać można w dowolny wzór, najlepiej regularny, by elegancko się prezentował na wykończonej pisance. Jajka przeznaczone do spożycia również można w ten sposób udekorować używając nietoksycznego kleju. Ale nie tylko obklejanie makaronem jest sposobem na ciekawą pisankę. Można ją stworzyć tylko i wyłącznie z makaronu. W taki sam sposób powstają baranki, zajączki czy kurczaczki makaronowe. Trzeba tylko dobrać odpowiednie kształty makaronu i sklejać je kolejno, tak by utworzyły pożądany kształt. Używa się do tego celu mocnego kleju, jaki zapewni stabilność całej formie, która opierać się będzie tylko i wyłącznie na połączeniach makaronowych elementów.

Wielkanocne rękodzieło makaronowe, to spora frajda tym bardziej, że używamy naturalnych produktów. Koszt paczki makaronu nie jest duży a wykonać z niej można wiele pisanek, w dowolnej wielkości i kolorze. Kiedy już uda się skleić w całość pisankę z makaronu, pomalujmy ją farbami plakatowymi lub olejnymi. Zdobić można używając również brokatu. Malowanie wykonujemy jak sklejona pisanka dobrze wyschnie, by całość była stabilna i łatwo poddawała się końcowej obróbce.

Ozdoby z makaronu to obok jajek z nici na balonie, pisanek decoupage i jaj ażurowych kolejna propozycja do własnoręcznego przygotowania w domu, przy naprawdę minimum wysiłku.