Styropianowe jajka zdobione wstążką, tasiemką, muliną

Jajka na stół wielkanocny to nie tylko typowe pisanki, przygotowane z jaj ugotowanych na twardo. Te zdobimy i święcimy w Wielką Sobotę a następnie spożywamy je podczas wielkanocnego śniadania. Natomiast typowo do dekoracji nadadzą się jajka sztuczne. Możliwości ich przyozdobienia jest mnóstwo. Dla cierpliwych i wymagających ażurowe jajka z wydmuszek, są ideałem inni wolą zdobić wydmuszki całe przy pomocy koralików czy brokatu. Świetnie do rozwijania pasji hand made nadają się styropianowe jajka. Ich wycinanie w domowych warunkach nie jest może najlepszym pomysłem, ale jest na to wyjście.

Gotowe do upiększania na Wielkanoc jaja z styropianu można nabyć za niewielkie pieniądze. Kilkadziesiąt groszy a odpowiednio uformowaną bryłę jajka to bardzo niewiele, a do zdobienia wykorzystamy to co znajdzie się w każdym domu pod ręką. Idealne do tego zadania są wstążki, tasiemki, kolorowe nici jak mulina, kordonek czy włóczka.

Zaletą zdobionych jajek styropianowych jest to, że każde z nich może być wykonane w innej technice. Jest och naprawdę wiele. Między innymi decoupage. Wybieramy dowolny wzór z papierowej chusteczki, wycięty z gazety lub materiału i nanosimy na jajo przy pomocy kleju oraz pokrywamy odpowiednim lakierem. Tak przygotowane jajka najlepiej nabić na długą wykałaczkę i pozostawić do wyschnięcie. Posłużą do dekoracji okien, stroików i koszyków wielkanocnych.

Inną metodą na ręczne zdobienie jaj z styropianu jest nakłuwanie cekinów oraz obtaczanie barwnymi nićmi. Na szczególną uwagę zasługują jajka karczochy. Prezentują się przepięknie, zwłaszcza jeśli do ich wykonania użyjemy różnobarwnych wstążek. Te przeplatając się stworzą ciekawy efekt. Do wykonania tego rodzaju ozdoby potrzebne jest dowolnej ilości jajko styropianowe, długa wstążka o szerokości do 3 cm i dużo szpilek. Tasiemkę tniemy na odcinki około 7 cm a następnie składając je w trójkąt przytwierdzamy do jajka.

Styropianowe jajka służyć mogą jako forma dla utworzenia kształtu jajka z koronki wykonanej na szydełku. Wykonując dwa jednakowe okrągłe motywy, należy je połączyć zszywając w środku formę styropianową. Następnie całość, trzeba namoczyć w roztworze krochmalu i kleju. Kiedy całość wyschnie a trwa to około 24 godzin, należy wydziergane jajko rozciąć i wyjąć styropian a następnie znów zeszyć w miejscach przecięcia i gotowe.